орп на водата

В света, който ни заобикаля, има непрекъснат обмен на електрони, който се осъществява между вещества във въздуха, на земята, във водата и в тялото ни. Това явление е известно като йонен обмен.

В стремежа си да достигнат състояние на стабилност, веществата, в които липсват електрони, отчаяно търсят електрони навсякъде в околната среда: тези вещества се наричат ​​окислители. Обратно, веществата, които имат излишък от електрони, могат да дарят своите допълнителни електрони: тези вещества се наричат ​​редуциращи агенти или антиокислителни агенти.

Окислително-редукционният потенциал или ОRР е измерване, което показва степента, до която дадено вещество може да окисли или намали друго вещество.  ORP се измерва в миливолта (mv), като се използва измервател на ORP.

Позитивното отчитане на ORP показва, че веществото е окислител. Колкото по-високо е показанието, толкова е по-оксидиращо веществото. Като такова вещество с ORP от +400 mv е 4 пъти по-оксидиращо от вещество с ORP от +100 mv.
Отрицателното отчитане на ORP показва, че дадено вещество е редуциращо средство. Колкото по-ниско е показанието, толкова то е по-антиоксидантно. Като такова, вещество със стойност на ORP от -400 mv е 4 пъти по-антиоксидиращо от вещество с ORP от -100 mv.
Повечето видове вода, включително чешмяната вода и бутилираната вода, са окислителни агенти, тъй като тяхната стойност на ORP е положителна.

Алкалната йонизирана вода е антиоксидант, тъй като има отрицателна стойност на ORP и е в състояние да дари допълнителни електрони, за да неутрализира вредните ефекти на свободните радикали върху тялото. Повечето други видове вода са окисляващи агенти, тъй като техните ORP са положителни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *